Close

Tūkstoš muižu zeme

Dodoties ceļojumā ar automobili, ļaujieties Igaunijas muižu baudījumam! No Tallinas līdz tuvākajai muižai ir vien desmit kilometru brauciens, bet simt kilometru apkārtnē ap galvaspilsētu muižu mīļotājiem ir pat izvēles iespējas, un viņi var pamatīgi iegremdēties cara laiku pasaulē. Kopumā Igaunijā ir vismaz tūkstoš muižu, no kurām esam izraudzījušies dažus piemērus.

Eila Parviainen / Jari Saarentaus, Moottori Media.

Vide ap Keila-Joa muižu, kas atrodas vien 26 kilometru attālumā no Tallinas, izceļ vienu no lieliskajām Igaunijas muižu iezīmēm – daba vienmēr ir turpat līdzās. Bieži muižas apkārtne ir arī rūpīgi kopta, un parku stādījumi ir saglabājušies no tā laika, kad muiža tika celta. Keila-Joa apkaimē ir gan dižskābarži, egles, ozoli, liepas un kastaņas, gan arī dažādi krūmi un citi stādījumi, kas izdaiļo muižas apkārtni no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Šis parks ir viens no svarīgākajiem visā Igaunijā.

Ejot pa celiņu, kas ieskauj pagalmu, iztēlē var paviesoties dažus simtus gadu senā pagātnē: 19. gadsimtā pa šo ceļu un ozolu ieskautajām taciņām dāmas staigāja, plānos pirkstaiņos ietērptajās rokās turot saulessargus, svārku apakšmalām čaukstot.

Cara laiku noskaņa

Muižas ēkas iekšienē pagātne ir jūtama mēbelēs, gleznās un atmosfērā. Protams, muižas vēsturē ir bijuši dažādi posmi, un muiža ir piedzīvojusi daudz pārmaiņu. Reizēm laiki ir bijuši vēlīgāki, reizēm ir nācies domāt par izdzīvošanu. Juku laiku ietekme ir redzama, piemēram, tajā, ka no oriģinālajām muižas mēbelēm saglabājušās vien nedaudzas. Lielākā daļa mēbeļu vēstures griežos ir nonākušas dažādās Eiropas vietās. Atkal iestājoties miera laikiem, daļa mēbeļu atgriezās Igaunijā, bet ne vienmēr tajā pašā muižā, no kuras tās bija aizceļojušas. Piemēram, viena no netālu esošās Palmses muižas guļamistabām iekārtota, izmantojot mēbeles no Keila-Joa muižas.

Viens no Keila-Joa muižas ilglaicīgākajiem saimniekiem, Aleksandrs fon Benkendorfs, bija ietekmīgs cilvēks Nikolaja I laika Krievijā. Cara laiku noskaņa ir labi jūtama gleznās un citos priekšmetos. Tomēr nekas nemudina domāt, ka kara laikā muižā bija ierīkota spiegu mācību iestāde, savukārt padomju laikā – pretgaisa aizsardzības raķešu bāze.

Keila-Joa muižas pagrabos ir iespaidīga muzeja kolekcija: tur ir gan aizgājušo laiku gleznas, rotaslietas un tērpi, gan modernāka māksla.

Ja jūs aizrauj doma par nakti ķeizariskā vidē, Keila-Joa muižā ir iespējams arī pārnakšņot. Vakariņas var baudīt muižas restorānā zem Aleksandra I pētošā skatiena.

Saku muižas celtniecība tika pabeigta 1820. gadā. Tā atrodas tikai 10 kilometru attālumā no Tallinas un viesiem piedāvā iepazīt cara laiku muižas atmosfēru un pat nakšņošanu istabās, kas nosauktas par godu muižas bijušajiem iedzīvotājiem. Alus vanna pagrabā – tā jau ir eksotika!

Griestu gleznojumi un alus vanna

Tāpat kā Keila-Joa, arī Saku muiža pārstāv 19. gadsimtu. Saku muižas odziņas ir fantastiskie griestu gleznojumi un pagrabā esošā alus vanna, ko var arī izmantot. Muižā ir desmit omulīgas un pagātnes greznuma rotātas istabas.

Alus vannas ir sena igauņu tradīcija. Tām piedēvē labvēlīgu ietekmi uz ādu un matiem. Vannu tomēr nepiepilda ar vietējā brūža alu, bet gan ūdeni, kam pievienotas alus sastāvdaļas, piemēram, iesals, raugs un apiņi. Pasūtot alus vannu, piedāvājumā ietilpst arī neierobežots daudzums alus un sauna.

Miežu putra un kraukšķīga cūkgaļa ar marinētiem sarkanajiem sīpoliem Illes Nīmetsas radītās maltītes, ko varat nobaudīt nelielajā un mājīgajā Anijas muižas ēdamistabā, pieder tradicionālai igauņu virtuvei. Desertos izmantotās ogas tiek lasītas pašu dārzā un mežā. Igaunijas muižu restorānos galvenajā lomā parasti ir pašu dārzā un tuvākajā apkārtnē audzēti labumi.

Miežu putra un kraukšķīga cūkgaļa

Anijas muižā iespējams nobaudīt pusdienas, kas sniegs priekšstatu par igauņu ēšanas tradīcijām. “Ülle” piedāvā cūkas ribiņas un miežu putru ar marinētiem sarkanajiem sīpoliem. Ļoti tradicionāli un ļoti garšīgi!

Pusdienas tiek piedāvātas nelielā istabiņā, kas atrodas blakus virtuvei. Noskaņa ir silta, it kā jūs būtu atnācis ciemos uz mājām iepriekšējā tūkstošgadē. Šīs mājas tikpat labi varētu atrasties arī kādā Latvijas ciematā.

Visi Anijas muižas atjaunošanas darbi vēl nav pabeigti, bet 2020. gada vasarā viesu rīcībā tiks nodotas vēl citas atjaunotas telpas.

Deju zāle, kas kļuva par restorānu

Vihulas muižā uz vakariņām sanākušos viesus sagaida klavieru skaņas. Skaisti atjaunotajā muižas galvenajā ēkā slēpjas restorāns, kura pavāri var lepoties ar tajā pasniegto ēdienu. No augstas kvalitātes izejvielām prasmīgi gatavotās maltītes sniedz baudījumu acīm un liek siekalām saskriet izsalkušā ceļotāja mutē. Ēdienu lieliski papildina teicama vīnu izvēle un brīnišķīgi deserti.

Protams, vēderprieki restorānā piederas pie lietas, bet šeit arī ēdamzāle ir vismaz tikpat aizraujoša. Restorāns atrodas telpā, kas reiz bijusi deju zāle. Par bijušajiem laikiem atgādina pie sienām piekārtās gleznas, kurās notverta balles atmosfēra. Deju zāle ir restorāna galvenā telpa, bet papildu vietas atradīsies arī mazajā zālē un bibliotēkā. Vasarā ir pieejama arī āra terase.

Ja vēlaties izbaudīt arī ko citu, otru vakaru varat pavadīt tavernā, kas atvērta ledus pagrabā. Pēc deju zāles pagrabs, pie kura kaļķakmens sienām ir piekārti seni zemnieku darbarīki, igauņu tautas mūzika, tradicionāli igauņu ēdieni un bagātīga alus izvēle radīs pavisam atšķirīgu pieredzi. Ne velti Vihulas muižas apkārtni dēvē par vienu no skaistākajām vietām Igaunijā.

Līdz Vihulas muižai no Tallinas ir stundas brauciens; pārējās maršrutā iekļautās muižas atrodas vēl tuvāk galvaspilsētai. Vienā nedēļas nogalē var paspēt iepazīt pat vairāku muižu stāstus.

No spirta tirdzniecības līdz SPA

Vihulas muiža, kas atrodas Lahemā Nacionāla parka teritorijā, vien stundas brauciena attālumā no Tallinas, būs īsta oāze, kur baudīt daudzveidīgas izklaides, piemēram, nedēļas nogales ceļojumā.

Muižas garo vēsturi gan iekrāsojuši drūmi notikumi. Rakstos Vihulas muiža pirmoreiz minēta 1501. gadā, kad muiža piederēja Dānijā dzimušajam Hansam fon Lodem. Lielajā Ziemeļu karā 18. gadsimta sākumā muižu un tās apkārtni nodedzināja un izpostīja. Vecākā no muižas ēkām, kas saglabājusies līdz mūsdienām, ir tā dēvētā “Sētas muiža”, kas celta 18. gadsimta otrajā pusē. Būvniecības laikā tā bija muižas vienīgā akmens ēka.

19. gadsimta sākumā toreizējie muižas īpašnieki, tāpat kā daudzu citu muižu saimnieki tajā laikā, iedzīvojās parādos. No 19. gadsimta ir saglabājies saraksts, kurā uzskaitītas muižas ēkas: teritorijā bijusi galvenā ēka, labības klēts, pirts, kalēja smēde un trīs koka rijas, kā arī divi paviljoni, zirgu stallis, spirta rūpnīca, vēršu kūts un no akmens celtas ūdensdzirnavas. Izsolē par muižas īpašnieku kļuvaAleksandrs fon Šūberts, kura laikā Vihulas muiža ieguva tagadējās aprises. Muižas būvniecību un uzturēšanu nodrošināja spirta ražošana un kokmateriālu tirdzniecība.

Vihulas muiža piedāvā daudzpusīgāko izklaidi šajā maršrutā. Tās tuvumā esošajā Lahemā Nacionālajā parkā būs, ko darīt, arī tad, kad būsiet izstaigājis visas 25 muižas ēkas.

Kapitālo remontu un restaurāciju muižā veica no 2008. līdz 2014. gadam, kad tā ieguva šībrīža izskatu. Pie muižas vārtiem joprojām ir akmens kolonnas, ko grezno fon Šūbertu ģimenes ģerbonis. Aiz kolonnām muižas teritorijā šobrīd atrodas 25 rūpīgi restaurētas ēkas un 50 hektārus liels parks.

Mūsdienās Vihulas muižā līdzās restorānam, viesnīcai un dažādām atpūtas iespējām ir pieejams arī muižas stilā iekārtots SPA. Astoņas muižas stilā iekārtotas procedūru telpas, trenažieru zāle, tradicionāla, ar malku kurināma pirts un terases ar burbuļvannām nodrošinās jums īpašu SPA piedzīvojumu.

Brauciens ar riteni līdz kaimiņu muižai

Jauks veids, kā pavadīt vasaras dienu, būs arī brauciens ar riteni no vienas muižas līdz citai. No Vihulas muižas tas ir pavisam vienkārši, jo tikai sešu kilometru attālumā atrodas Sagadi muiža, kuras šarmu lielā mērā veido mežs un daba.

Dažādām koku sugām veltīto parku izveidoja 1985. gadā. Izstaigājot parku, kurā aplūkojamas 120 dažādas koku sugas, būsiet izgājis īso kursu koku mācībā. Ja ar to nebūs gana, varat apmeklēt, piemēram, Meža muzeju vai ābeļu un ziedu dārzu. Augļu dārzā aug 168 ābeles, bumbieres, plūmes un ķirši. Par krāsām gādā dažādos toņos ziedošas puķu dobes. Sakņu dārzā aug dārzeņi un garšvielas muižas restorānam.

Ja ir pietiekami daudz laika un vēlēšanās doties tālākā izbraucienā, varat braukt tālāk – tad nonāksiet Palmses muižā un brīvdabas muzejā.

Daļa atguvusi pagātnes mirdzumu, daļa – vēl ne

Vēsture, gardumi un sevis lutināšana – to visu varat izbaudīt Igaunijas muižās! Daļa no grūtus laikus pārcietušajām muižām ir restaurētas un modernizētas, bet daudzas no muižām vēl gaida labākus laikus. Muižu vēsturē ir tipiski, ka ziedu laiki mijas ar iznīcību, kas seko nemitīgām īpašnieku maiņām, tiem iedzīvojoties parādos. Arī kari un ugunsgrēki ir nodarījuši muižām pamatīgu skādi. Ir zaudēts daudz vērtīgu vēstures liecību, tāpat kā liela daļa no ēku sākotnējā greznuma, bet neatlaidīgi remontdarbi daudzos gadījumos ir spējuši atjaunot tik daudz no attiecīgajam periodam raksturīgās noskaņas, ka muižas apmeklējums ļauj viegli iedomāties dzīvi cara laikos.